КОМП’ЮТЕРНИЙ ТОМОГРАФ ДЛЯ ЛІКАРНІ МОЖНА ПРИДБАТИ ТІЛЬКИ СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ

томографкомпютернийНещодавно у центральній районній лікарні стався цікавий випадок. Здавалося б, звичний для персоналу медичного закладу, але разом з тим і показовий для всього району. У відділення інтенсивної терапії анестезіології (або в реанімаційне, як називає його більшість людей) потрапив 46-річний ратнівчанин у глибокій комі, спричиненій важкою черепно-мозковою травмою.

Під час обстеження лікарі запідозрили крововилив у головний мозок, тож, не чекаючи ранку (а доставили хворого до лікарні близько 20:00 вечора), зробили комп’ютерну томографію головного мозку і діагностували обширний крововилив. У разі, якби протягом шести годин після травми пацієнта не прооперували, він або залишився б на все життя інвалідом, прикутим до ліжка, або взагалі помер би, — констатує завідуючий відділенням Вадим Бігун.

Тому, розуміючи всю складність ситуації, уночі терміново з обласної лікарні викликали нейрохірурга, який консультував медиків ЦРЛ телефоном. Коли через три години лікар прибув у лікарню, пацієнт був уже підготовлений до операції. Оперативне втручання пройшло успішно. Невдовзі після цього чоловік прийшов до тями, тобто вийшов із коми, а до кінця наступної доби почав відчувати кінцівки, які до того не рухалися, і став говорити. Можна з упевненістю сказати, що йому пощастило, адже примітивний комп’ютерний томограф, який є в лікарні, спрацював. Це дало змогу вчасно діагностувати крововилив, і так само вчасно його встигли усунути.

Показовість цього випадку у тому, що, як кажуть у народі, районній лікарні «кров з носа» потрібний сучасний комп’ютерний томограф, завдяки якому медики змогли би рятувати набагато більше життів. Скептики скажуть: хай дякують за те, що бодай якийсь мають, але, як розповідає Вадим Бігун, той томограф, який є в лікарні, давно віджив своє. Йому вже більше 25 років. І щоразу, коли в реанімацію поступає хворий, якому потрібно зробити томографію, постає риторичне запитання: бути чи не бути? Адже чи запрацює апарат, сказати напевно не можна. А головний лікар Михайло Бегаль додає, що цей томограф залишився єдиний на цілу Україну такого типу, він дуже часто вимагає ремонту і не завжди у потрібний момент може спрацювати. Більше того, він надто вузькопрофільний – на ньому можна зробити лише томографію головного мозку, тобто застосувати тільки при невідкладних станах, таких, як інсульти та черепно-мозкові травми. Усе решта для районних медиків – непосильне через відсутність відповідного обладнання.

Про особливості лікування хворих із невідкладними станами розповідає Вадим Бігун. Він каже, що значна частина людей, які потрапляють у ЦРЛ, до прикладу, з інсультами, помирає саме через відсутність відповідного обладнання. Адже, як правило, таких пацієнтів транспортувати протипоказано, а на місцевому рівні обстежити неможливо. Вадим Васильович зазначає, що у Європі немає поняття нетранспортабельних хворих, є питання відстані і, відповідно, оперативності. До того ж, там більша густота населення, і тому відстань між лікарнями набагато менша, ніж в Україні. У нас же, якщо хворого з крововиливом везти до Луцька з надією, що його там обстежать і врятують, то можна не довезти навіть до Замшан. Достатньо, щоб його добре трусонуло на якійсь вибоїні, кров ще більше заллє головний мозок, і людина помре просто в дорозі. Такі випадки траплялися із жителями Ратнівщини. Вони мали усі шанси вижити, однак рідні вважали, що на районному рівні їх не вилікують. Тому, зауважують медики, треба дослухатися до думки лікарів та не приймати поспішних рішень.

— У нас все впирається в діагностичну апаратуру, — констатує Вадим Бігун. — Буде нормальна діагностика – буде кращий результат. Ми лікуємо хворих за клінічними ознаками та власним досвідом, а щоб підтвердити наші підозри технічно, треба комп’ютерна томографія. Сьогодні томо-граф показаний при патологіях голови, хребта, при проблемах грудної клітки (онкологія, пневмонія, проблеми з серцем, інші). Багато проблем з животом – панкреатити, проблеми з печінкою, з кишечником – часто потрібен комп’ютер. І не йдеться лише про  невідкладні стани, а й про планові ситуації. Саме для нашого відділення він вкрай необхідний, бо в нас найважчі хворі і вони всі практично 100-відсотково потребують комп’ютерної томографії. Своєчасна діагностика – це запорука успішного лікування, адже мудрість лікаря полягає не у призначенні препаратів, а саме у правильності діагнозу.

Питання придбання комп’ютерного томографа для центральної районної лікарні ось уже декілька років стоїть на порядку денному. Однак поки що воно так і не зрушило з мертвої точки. У минулому році у районному бюджеті навіть були закладені кошти на суму півтора мільйона гривень для співфінансування закупівлі комп’ютерного томографа, проте так як з бюджетів інших рівнів коштів на співфінансування не надійшло, а сума у вісім мільйонів гривень для районного бюджету непосильна (а саме стільки приблизно коштує новий томограф), на останній сесії 2017 року ця сума була розподілена на заробітну плату медикам, оскільки існувала заборгованість по зарплаті. Втім, необхідність придбання томографа не стала меншою. Навпаки – лікарі щороку фіксують все більший відсоток захворювань, при яких без належної діагностики хворих доводиться лікувати напівсліпо. У звичному лікарському процесі комп’ютерний томограф, зрозуміло, не був би панацеєю від усіх хвороб, однак в рази підвищив би рівень діагностування захворювань жителів Ратнівщини.

Михайло Бегаль відзначає, що за наявності комп’ютерного томографа можна було б очікувати змін у підході до лікування. Адже найгірше для хворого те, що він втрачає час, доки добирається до медичного закладу, де діагностика на належному рівні. Самотужки центральна районна лікарня закупити томограф не в змозі, так як сума у вісім мільйонів гривень просто непідйомна. Більше того, до кінця 2018 року додаткова потреба в коштах на виплату заробітної плати, енергоносії та на інші статті видатків, необхідні для функціонування за-кладу, становить близько 5 мільйонів гривень. І це за умови, якщо будуть стовідсотково передані медичні субвенції з територіальних громад. Рішення про передачу вони прийняли. Суми мають бути такими: Забродівська ОТГ – 5 млн. 131,3 тис. грн., Велимченська – 2 млн. 227,6 тис. грн. 2 млн. 400 тис. грн. очікують отримати за рік від Заболоттівської громади, 1 млн. 400 тис. грн. – від Самарівської. Проте Михайло Григорович зазначає, що медики докладуть усіх зусиль, аби залучити максимально багато грошей для придбання томографа. Та без сторонньої допомоги їм це не вдасться. Сподіваються на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку та з бюджету. Планують залучити підприємців і внести їх до списку благодійників лікарні. Тож будемо сподіватися, що спільними зусиллями у 2018 році в ЦРЛ таки з’явиться новий комп’ютерний томо-граф.

Та на завершення хочеться провести елементарні паралелі. Недарма кажуть, що хворий потрібний тільки його родичам і лікареві, який його лікує. Адже коли йдеться про здоров’я наших рідних, ми готові небо їм до ніг прихилити, але, на жаль, чуємо з вуст лікарів: «Він нетранспортабельний» або «Немає належної діагностики». Людина згасає на очах, а зробити нічого не можна. Можливо, якби був томограф, ситуація була б дещо кращою?! А для цілого району сума у 8 мільйонів гривень – це не така вже й велика розкіш! І, зрештою, питання якості доріг у нашій країні у найближчі роки не вирішиться, адже на їхній ремонт є потреба в шалених коштах, а досить часто за рік-другий вони набувають попереднього вигляду. Більше двадцяти років ми їздимо по розбитих і зношених дорогах, то, може, краще ще поїздимо поганими дорогами кілька років, але матимемо у лікарні обладнання, яке щодня рятуватиме людські життя?! Втім, усвідомити це може, напевно, хіба що той, хто знає, що значить втрачати рідних…

Марія ЛЯХ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>