ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ – КЛЮЧ ДО СТАЛОГО РОЗВИТКУ

груднеЩороку з 1 по 7 серпня більше, ніж 170 країн світу відзначають Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Тема цьогорічного Тижня — "Грудне вигодовування – ключ до сталого розвитку ".

Приводом для його запровадження стало прийняття у серпні 1990 року Інночетійської Декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Щороку Всесвітній Альянс проголошує початок кампанії, і традиційно вона проводиться протягом 40-го тижня року, що символізує 40 тижнів вагітності жінки до народження дитини.

Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує: «Немовлята та діти раннього віку найкраще зростають, коли отримують грудне молоко. Оптимальна практика грудного вигодовування — це ранній початок та виключно грудне вигодовування до 6 місяців та подальший відповідний до віку прикорм з продовженням грудного вигодовування до 2-х років і більше. Грудне вигодовування є одним з найбільш ефективних заходів зі збереження дитячих життів, захищаючи в тому числі від ускладнень внаслідок недоношеності, інфекцій новонароджених, пневмонії та діареї. Крім того, грудне вигодовування має численні довготривалі переваги для здоров’я: дорослі, які свого часу знаходились на грудному вигодовуванні, менш схильні до надмірної ваги, рідше хворіють на діабет та мають кращі показники інтелектуального розвитку».

І справді, грудне молоко є найкращою природною їжею для дитини. Адже саме з молоком матері дитині передаються більшість захисних антитіл від багатьох хвороботворних бактерій і вірусів. Воно захищає дитину влітку при підвищеній небезпеці кишкових інфекцій, а в зимовий час — при високій загрозі вірусних захворювань. На сьогодні відкрито велику кількість компонентів грудного молока,  які забезпечують його унікальність, тому що ввести їх до складу дитячих молочних сумішей поки що неможливо.

Унікальні механізми, закладені природою, при нормально налагодженому процесі лактації регулюють склад і кількість виробленого молока, завжди точно у відповідності з потребами малюка. Склад молока в грудях змінюється протягом дня, а також і при годуванні. Спочатку малюк висмоктує «переднє» молочко, воно більш рідке і насичує малюка потрібною кількістю рідини і корисними компонентами. До закінчення годування виробляється «заднє» молоко, яке більш жирне, і завдяки йому малюк відчуває почуття ситості. Ще однією перевагою грудного вигодовування  буде те, що маминим молочком ніяк неможливо перегодувати дитину.

Окрім вищеперерахованого, грудне вигодовування формує правильний прикус у малюка, знижує частоту стоматологічних проблем у ранньому дитячому віці, зменшує частоту карієсу. І, нарешті, грудне молоко не потрібно готувати: воно стерильне і має необхідну температуру. Важливо, що вигодовування грудним молоком забезпечує тісний емоційний і психологічний контакт малюка з мамою.

Отже, грудне вигодовування — це ключовий елемент, який є стартом для благополучного життя, розвитку і закладає основи здоров’я та розумових здібностей дитини. А що потрібно іще для щасливої мами та здорової нації?

Іван ЛЯХ,

голова постійної комісії Ратнівської районної ради

з питань охорони здоров’я людини, соціального захисту та з питань пенсіонерів та інвалідів, лікар-педіатр

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>