Африканська чума свиней (АЧС)

_chuma_3_729x547Африканська чума свиней (АЧС) — вірусна хвороба, яка перебігає блискавично, гостро, підгостро, безсимптомно і характеризується високою захворюваністю та смертністю (98-100%). Вакцин і медикаментів, які захищають від цієї хвороби, не існує. Люди на африканську чуму свиней не хворіють.

Джерело інфекції — хворі свині. Захворювання може поширюватися з м’ясом, м’ясними виробами, шкірами від хворих тварин. З організму хворої свині вірус виділяється з сечею, калом. Хвороба передається не тільки за цих умов, а й поширюється через корми, пасовища, забруднений транспорт, у якому перевозять хворих тварин. Комахи, хижі птахи і звірі можуть бути переносниками вірусу.

Масове захворювання свиней, яке характеризується швидким перебігом і високим відсотком смертності, підвищенням температури, пригніченням і крововиливами в різних органах і тканинах, а також вираженим ураженням лімфовузлів, дає основу підозрювати африканську чуму.

Гострий перебіг хвороби характеризується підвищенням температури тіла до 42.5 град. С. За 24-48 год. до смерті температура знижується. У цей період стають найбільш вираженими клінічні ознаки хвороби. Хворі тварини пригнічені, відмічається слабкість, прискорене дихання, кашель, аритмія серця, витіки з носових порожнин та очей. Іноді спостерігається блювота, пронос з наявністю крові в калових масах. Однак частіше відмічається запор, кал при цьому твердий і сухий. В окремих тварин спостерігаються судоми, паралічі, які свідчать про ураження головного мозку. Шкіра в області хвоста, вух, п’ятачка синюшна. На шкірі голови, черева, кінцівок, статевих органів, промежини виявляють різних розмірів крововиливи. Тривалість хвороби 3-4 дні.

Лікування не розроблене. При африканській чумі свиней виживають лише окремі тварини, причому вони залишаються вірусоносіями.

У випадку появи африканської чуми на неблагополучне господарство накладають карантин. Все свинопоголів’я у даному вогнищі інфекції забивають безкровним методом. Трупи свиней, гній, залишки корму, малоцінні предмети догляду спалюють. Навколо неблагополучного пункту на відстані до 10 км все свинопоголів’я ліквідовують. М’ясо забитих свиней переробляють на консерви. У загрозливій зоні (радіусом 100-150 км) встановлюють обмеження і проводять посилене ветеринарне спостереження.

Як запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство?

— Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами.

— Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар.

— Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам.

— Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів.

— Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин.

— Не утримувати у приватному господарстві свиней, якщо ви мисливець на диких свиней.

— Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без проварювання.

Пам'ятайте!

При підозрі на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідівІ

Управління Дерпродспоживслужби у Ратнівському районі

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>