З історії зустрічей ветеранів-визволителів на Ратнівщині

КОРТЕЛІСИ КОРТЕЛІСИ1Визволення Ратнівщини. Довгим і нелегким був шлях до цього дня. Тому і нетлінна пам'ять про тих, хто приніс мир на поліські землі, хто ціною свого життя врятував життя іншим.
Вічним сном сплять у ратнівській землі 1117 воїнів, які загинули, визволяючи наш край.
Починаючи з 60-тих років минулого століття, у нашому Ратнівському районі склалася хороша традиція: відзначати День визволення разом з тими, хто приніс Перемогу — бійцями 160-ої, 76-ої, 38-ої і 1-ої стрілецьких дивізій.
Багато героїчних вчинків на рахунку відважних воїнів цих військових підрозділів. Так, командир першого батальйону 1297 стрілецького полку 160-ої дивізії Г. І. Скрипніков за виявлену при форсуванні Прип'яті мужність і героїзм був удостоєний найвищої військової нагороди — Героя Радянського Союзу.
Рядовий 1293-го стрілецького полку Василь Петрович Газін у боях за х. Береза закрив своїм тілом амбразуру ворожого дзоту. Йому посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Не один десяток гітлерівців знищила кулеметна обслуга старшого сержанта Миколи Федоровича Волошина на підступах до села Самари-Оріхові.
Перша зустріч ратнівчан зі своїми визволителями відбулася у липні 1969 року, а 29 липня 1974 року 75 ветеранів 160-ої стрілецької дивізії взяли участь у святкувані 30-річчя визволення району від німецьких загарбників.
На урочистому відкритті пам'ятника В. П. Газіну, яке відбулося 23 липня 1978 року, делегацію ветеранів очолив Шершнев Григорій Кузьмич, радист 5 батареї 973 артполку. За бойові дії по визволенню Волинської області нагороджений орденом Червоної Зірки. Делегація ветеранів відвідала Кортеліси.
35-річчя визволення Ранівщини святкували разом з 145 ветеранами 160-ої стрілецької дивізії, які побували у музеї бойової слави Ратнівської середньої школи, поклали квіти до могил загиблих однополчан. Серед ветеранів був і колишній командир 160-ої дивізії генерал-майор М.С.Тимофєєв, який висловив слова вдячності і велике солдатське спасибі за увагу і турботу до ветеранів.
8 травня 1980 року Кортеліський історичний музей і меморіальний комплекс відвідала велика група ветеранів 38-ої стрілецької дивізії на чолі з Рафаїлом Михайловичем Рязанцевим.
На святкування 40-річчя визволення району від німецьких загарбників прибули ветерани 38-ої, 160-ої, 76-ої стрілецьких дивізій. Хлібом-сіллю зустрічали їх ратнівчани на кордоні з Білоруссю. Гості взяли участь у багатолюдному мітингу біля обеліска та урочистих зборах. Голова ради ветеранів 38-ої Лозівської Червонопрапорної стрілецької дивізії Р. М. Рязанцев був обраний почесним громадянином селища Ратне. Ветеран подякував за увагу, побажав успіхів у праці, мирного неба і передав ратнівчанам на вічне зберігання капсулу із священною землею Сталінграда, де в 1942 році вела бої 38-а дивізія.
Ветерани-визволителі побували у селищі Заболоття, хлібом-сіллю вітали дорогих гостей дівчата в українському вбранні в селі Річиця. На священній кортеліській землі відбувся мітинг, присвячений 40-ій річниці визволення району від німецьких загарбників, на якому голова виконкому Кортеліської сільської ради М. К. Краглик і секретар парторганізації радгоспу М. Ф. Бебес вручили голові президії ради ветеранів 160-ої стрілецької дивізії П. С. Якушину диплом, посвідчення, стрічку почесного громадянина села Кортеліси. Гості відвідали музей історії села, оглянули фотодокументальну виставку про бойовий шлях дивізій, які визволяли Ратнівський район.
Відкриття історико-краєзнавчого музею у будинку культури села Самари приурочили 45-ій річниці визволення. Ветерани-визволителі 160-ої дивізії були першими відвідувачами музею. Адже саме вони передали значну кількість військових документів, фотознімків для оформлення музейної кімнати. За мужність і героїзм, проявлені при визволенні населених пунктів Самарівської сільської ради у липні 1944 року, ветерану Єрмоленку Степану Васильовичу було присвоєно звання почесного громадянина села Самари.
Під час урочистостей, присвячених визволенню Ратнівщини, вперше за 45 років зустрілися два однополчани — роз-відник із Замшан А. О. Жигеравич і уродженець Воронезької області, зв'язковий другого батальйону 412-го полку 1-ої стрілецької дивізії молодший сержант Г. П. Волочек.
На святкування 50-річчя визволення Ратнівського району прибули 16 ветеранів з трьох дивізій. Колишні фронтовики відвідали музей у Ратнівській школі № 1, поклонилися своєму побратимові Василю Газіну, побували в Кортелісах, де оглянули музей і меморіальний комплекс, відвідали села Жиричі і Самари. І всюди їх зустрічали хлібом-сіллю, піснею, дякували за мирне життя і бажали здоров'я, добра і довголіття.
Свято дружби, з нагоди 55-ої річниці визволення Ратнівщини, відбулося у парку Дружби разом з ветеранами з Білорусі. Колишній воїн 76-ої стрілецької дивізії Микола Дегтяров розповів про липневі події 1944 року, про героїзм простих солдатів, які дорогою ціною заплатили за перемогу, висловив упевненість, що молоде поко-ління буде завжди пам'ятати про героїзм воїнів-визволителів.
Сердечно вітав ратнівчан зі святом колишній санінструктор, ветеран 38-ої дивізії Шабанов С. І., який читав свої вірші. А П. С. Якушин — голова ради ветеранів 160-ої дивізій — дякував за запрошення і гостинність, яку вони відчувають кожен раз, коли приїжджають на Ратнівщину.
На торжества з нагоди 800-річчя Ратного, Дня селища, 56-ої річниці визволення району також приїжджала група ветеранів-визволителів. Гостями ратнівчан були П. С. Якушин, А. С. Зенкова, І. І. Сизонець, І. Ф. Петровський, С. І. Шабанов. Сизонцю І. І. було присвоєно звання почесного громадянина села Гута.
На 60-у, ювілейну річницю визволення, розділити радість свята, згадати воєнні роки прибули до Ратного колишні артилеристи 1-ої стрілецької дивізії полковник Бакуєв В. Л., майор Євсієвич С. С., колишній автоматник Волочок Г. П., ветерани 160-ої дивізії Зенкова А. С., Піска-рьов В. О., Самодєлов М. Ф., Цибульський Г. П., Сизонець І. І... А от із 38-ої і 76-ої стрілецьких дивізій не прибув уже ніхто. Більшості уже немає в живих, а інших не пустили хвороби.
На 65-у річницю визволення Ратнівського району, вклонитися могилам загиблих побратимів приїжджало лише четверо ветеранів 160-ої дивізії.
А урочистості, присвячені 70-ій річниці визволення, відбулися, на жаль, без ветеранів-визволителів.
Марія ЯРОШУК,
науковий працівник Кортеліського історичного музею

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>