ХТО ТИ БУВ, СТЕПАНЕ МАЄВСЬКИЙ?

хто ти хто ти1 хто ти222 червня – 76-а річниця нападу гітлерівської Німеччини на Радянський Союз. В Україні цю дату тепер відзначають як День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.

Особливо актуальна ця тема для Ратнівщини, яка вже через тиждень була окупована фашистами і перебувала під їхньою владою довгих три роки. Та коли на мітингах називають число загиблих наших земляків, то є воно дуже приблизним та заокругленим. Тому що, вивчаючи цю тему вже багато років, я переконався, що точної цифри в принципі ніхто ніколи не підраховував, бо всі жертви тієї війни досі невідомі, і багато з них такими вже й залишаться.

Та нещодавно мені вдалося натрапити в Інтернеті ще на одне ім’я. Це Маєвський Стефан (форма імені, очевидно, польська), який народився в Ратному 25 березня 1917 року. Ні в Книзі пам’-яті Волинської області, т. 3, де перелічені загиблі в роки Другої світової війни уродженці нашого району, ні в «Книзі пам’яті учасників Великої Вітчизняної війни по Ратнівській селищній раді», яка вийшла друком у 2011 році, цього імені немає. А значиться воно серед жертв концентраційного табору Дахау – одного з найстрашніших таборів смерті гітлерівської Німеччини.

Крім дати і місця народження, там вказаний ще його табірний номер – 38796, дата прибуття – 9 листопада 1942 року (в іншому місці – 1943), і що прибув він туди з М. Яке місто чи концтабір позначене цією літерою – наразі невідомо. А от дата смерті нашого земляка скрізь вказана однакова – 26 липня 1944 року, тобто було йому тоді лише 27...

Концтабір Дахау був створений гітлерівцями під егідою СС ще в березні 1933 року – через два місяці після приходу Гітлера до влади. Знаходився він поблизу однойменного містечка кілометрів за двадцять від столиці Баварії – Мюнхена. Спочатку Гітлер відправляв туди своїх політичних опонентів, а потім євреїв та всіх неблагонадійних. Після нападу на Радянський Союз туди відправляли і наших полонених, яких часто використовували як «живі мішені» — для вправляння зі стрільби молодими есесівцями. Цих в’язнів навіть не ставили на облік, тому й число тих, хто пройшов крізь пекло Дахау і загинув там, різниться: від 200 до 250 тисяч і від 32 до 70 тисяч загиблих.

А ще цей концтабір «прославився» експериментами, які проводили на живих в’язнях гітлерівські «лікарі» і «вчені». Тож коли американці визволили Дахау 29 квітня 1945 року, прості солдати були настільки шоковані побаченим, що влаштували там справжню бійню для есесівців: із 560 охоронників вони розстрі-ляли з кулеметів і в перестрілці 510, ще 40 задушили в’язні голими руками, і лише десятьом карателям вдалося втекти.

Степан Маєвський не дожив до цього дня. Але, можливо, ще є в Ратному якісь його родичі, які досі не знали про його долю. Тож будемо раді, якщо нададуть про нього якусь додаткову інформацію.

Дмитро МОРОЗ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>