500 РОКІВ РЕФОРМАЦІЇ

мартинПРИГАДАЛИ ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ-БАПТИСТИ У САМАРАХ

26 жовтня 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про святкування в Україні 500-ліття Реформації». Його підписання відбулось на Другому Місіонерському форумі Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів.

Історія розвитку Реформації бере свій початок із 16 століття, коли 31 жовтня 1517 року доктор богослов'я Віттенберзького університету в Німеччині Мартін Лютер (1483—1546) на дверях церкви прибив «95 тез», у яких йшлося про гріх та кару і особливо критикувались індульгенції.

У період, коли католицька церква переживала застій, у Мартіна Лютера з'явилося чимало послідовників. Реформація (церковно-релігійне, духовно-суспільне та політичне оновлення в країнах Західної та Центральної Європи у XVI столітті) була спрямована на повернення до біблійних першоджерел християнства, яке набуло форми ре-лігійної боротьби проти католицької церкви і папської влади. У результаті розгортання реформаційного руху значна частина Європи відійшла від католицизму і стала наслідувати ідеологію протестантизму. У той період цей рух поширювався і на Волині, яка входила до складу Польщі, а його прихильниками були переважно представники польської знаті, в тому числі і власник Ратненського староства у 1590—1596 роках Прокопій Сенявський.

Зараз у світі налічується до 800 млн. послідовників протестантизму — це друге за кількістю віруючих християн місце (менше, ніж католиків, але більше, ніж православних). При цьому в 92 країнах протестантизм є найбільшим напрямом християнства, а в 49 країнах протестанти складають більшість населення.

Сучасний протестантизм являє собою сукупність приблизно 2 тис. самостійних, практично не пов'язаних одна з одною церков і релігійних напрямків. Початковими формами протестантизму були лютеранство, цвінгліанство, кальвінізм, анабаптизм, меннонитство, англіканство. Надалі з'явилися євангельські християни-баптисти, адвентисти, методисти, квакери, п'ятидесятники, Армія порятунку та ін.

В Україні найбільш впливовими протестант-ськими церквами є «Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів» (близько 130 тис. віруючих), «Всеукраїнський союз церков християн віри євангельської – п'ятидесятників» (110 тис.) і «Українська уніонна конференція церкви адвентистів сьомого дня». Їхні громади є зареєстровані і в нашому районі. А взагалі на Ратнівщині серед місцевих жителів протестантизм почав широко розповсюджуватися на початку 20 століття і особливо за Польщі, коли почали повертатися з Америки заробітчани, які й привезли його сюди.

З нагоди 500-річчя Реформації у Самарівському будинку культури у неділю, 26 березня, відбулася духовна зустріч, у якій взяли участь євангельські християни-баптисти із Самарів, Язавнів, Самарів-Оріхових, Річиці та Каменя-Каширського (у просторому залі зібралося близько двохсот людей). Присутні спілкувалися про Мартіна Лютера, Реформацію, про історію розвитку і сучасний стан протестантизму, про спасіння людської душі шляхом покаяння і віри, про Бога і Святе Письмо. Вони співали пісень, читали вірші, підкреслюючи важливість 500-ліття Реформації для України.

Марія АНДРІЄНКО

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>