Шлях до створення прийомної сім'ї

Кожна дитина має право на виховання в сімейному оточенні незалежно від того, чи може її біологічна родина забезпечити нормальні умови життя та виховання, чи виконують належним чином свої обов'язки батьки.

Держава бере на себе зобов'язання забезпечити розвиток і виховання дітей, які за певних життєвих обставин залишилися без батьківського піклування. Пріоритетом у влаштуванні таких дітей Сімейним кодексом України, Законами України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов со-ціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено саме сімейне виховання, зокрема, у прийомних сім'ях.

Що потрібно, щоб стати прийомними батьками ?

Перш за все, вам необхідно прийти до центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за місцем проживання та познайомитися зі спеціалістом, який відповідає за розвиток сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей без бать-ківського піклування.

Під час першої бесіди вас ознайомлять з усіма формами влаштування дітей, які не можуть проживати у власних родинах, та процедурою їх оформлення. Важливо під час першої зустрічі з'ясувати для себе мотиви влаштування дитини у вашу родину та пояснити їх спеціалісту.

На першій зустрічі фахівець центру може попросити вас заповнити анкету з даними про вас та вашу родину.

Друга зустріч має підтвердити: чи не змінили ви своє рішення, чи готові продовжити створення прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу, чи усвідомлюєте ті труднощі, які можуть виникнути під час створення прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу, чи готові до співпраці зі спеціалістами центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в ході соціального супроводження прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу.

Якщо так, ви напишете заяву з проханням взяти вас на облік як кандидатів у прийомні батьки або батьки-вихователі.

Отримавши заяву, спеціаліст центру запропонує вам список документів, які необхідно зібрати. Уважно ознайомтеся з їх переліком, з'ясуйте усі незрозумілі моменти, дізнайтеся про адреси закладів, які видають довідки, уточніть термін їх дії.

Спеціаліст повинен пояснити вам, що остаточне рішення про створення прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу приймається відповідними органами за результатами перевірки відомостей про кандидата та його сім'ю, а також після проходження ним навчання.

Цей етап передбачає визначення ваших можливостей щодо догляду за дитиною (дітьми), ваших потреб в отриманні додаткових знань та готовності прийняти у свою родину нового члена сім'ї.

Подальша підготовка документів вимагатиме від вас певних витрат часу і сил. Погодьтеся: ці вимоги — не надумані. У справі передачі дитини до прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу немає дрібниць. Готовність до ретельного збору документів є свідченням виваженості вашого рішення стати прийомними батьками, батьками-вихователями.

Спеціалістами центру разом із фахівцями служби у справах дітей буде перевірена надана вами інформація, вони відвідають вас удома та підготують відповідний акт. Головною метою такого візиту є перевірка спеціалістами житлових умов для з'ясування можливостей розміщення дитини, облаштування її робочого та спального місця тощо.

Коли всі документи зберете, передасте їх в центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді й отримаєте направлення на навчання.

У разі його успішного завершення вам видадуть довідку про проходження навчання та рекомендацію, що також є в переліку необхідних документів. Реєстрація вас у Банку даних потенційних прийомних батьків та батьків-вихователів є підставою для переходу до наступного етапу — взаємодобору дитини та сім'ї, підготовка усіх членів родини до створення прийомної сім'ї чи дитячого будинку сімейного типу.

Вам буде запропоновано ознайомитися з особовими справами дітей. Якщо разом із фахівцем ви визначите, що у вас є достатньо можливостей, щоб узяти у сім'ю конкретну дитину, розпочнуться перші зустрічі з налагодження безпосередніх контактів з нею.

Під час знайомства з дитиною вас (разом із чоловіком/дружиною) супроводжуватиме фахівець служби у справах дітей та, за необхідності, центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

Після налагодження контакту з дитиною та готовності усіх членів родини до створення прийомної сім'ї чи дитячого будинку сімейного типу служба у справах дітей підготує документи, необхідні для влаштування дитини/дітей до вашої родини.

Шлях до створення прийомної сім'ї чи дитячого будинку сімейного типу завершено. Бажаємо вам з радістю виконувати важливу місію, яку ви свідомо обрали, а родині — злагоди, затишку і процвітання!

За більш конкретною інформацією звертайтеся до Ратнівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, за адресою: смт Ратне, вул. Шевченка, 7, тел. 2-94-07.

Ірина Костючик,

 директор районного центру соціальних служб для сім’ї,

дітей та молоді

 

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>