ОНОВЛЕНА ПРОГРАМА ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ: ЩО НОВОГО?

З 1 травня 2017 року в Україні діє оновлена програма житлових субсидій. На основі змін управління соціального захисту населення провело перепризначення субсидій на наступний рік та розрахувало її розміри на літній період, а з жовтня розрахують на новий опалювальний сезон.

Незначні затримки з перепризначенням субсидій на новий період обумовлені відсутністю довідок про склад сім'ї або зміни в складі сім'ї, про які субсидіант повинен звернутись із заявою до управління.

Чи потрібно повторно подавати заяву і декларацію про доходи?

Повторно подавати документи на оформлення субсидії необхідно лише тим, хто орендує житло та у кого відбулися зміни у складі сім'ї. Для решти субсидіантів перерахунок проведуть автоматично, без повторного звернення.

Збільшується соціальна норма для сімей, у яких зареєстровані лише непрацездатні. Якщо в помешканні проживає одна-дві непрацездатні людини, соціальна норма житла, за якою їм рахуватиметься розмір допомоги, збільшується з 49 кв. м.  до 75 кв. м.

Зміни в опалювальний період

Якщо раніше субсидія на опалювальний сезон призначалася згідно з розпорядженням райдержадміністрації, відповідно до  змін, у кого індивідуальне опалення, субсидія нараховуватиметься з 15 жовтня до 15 квітня.

Покупка на 50 тис. грн. не завжди впливає на субсидію

Основний критерій, за яким житлова субсидія не призначається, є одноразова покупка, яка перевищує 50 тисяч гривень. Однак і тут є винятки. Зокрема, оплата дороговартісного лікування будь-кого з членів сім'ї, довготривале накопичення коштів на купівлю квартири чи оплата навчання дитини.

Якщо, до прикладу, родина 10 років збирала кошти, щоб придбати собі помешкання. Купівля квартири перевищила 50 тисяч гривень і у сім'ї немає іншого помешкання — такі люди мають змогу подати документи для оформлення житлової субсидії на розгляд районної Комісії з питань соціального захисту населення. Аналогічна ситуація і з оплатою навчання дитини.

Якщо родина здійснила покупку, що перевищує 50 тис. грн. у період отримання субсидії, безповоротну державну допомогу у сплаті житлово-комунальних послуг їй НЕ припинять надавати. Факт такої купівлі впливає на право на призначення субсидії на наступний термін.

На оформлення субсидії також НЕ впливає вартість майна, отриманого у спадок або у подарунок. Цей дохід не включається до сукупного доходу сім'ї і не береться до уваги при розрахунку розміру субсидії. Наявність у власності двох житлових приміщень, двох автомобілів також НЕ впливає на право отримання субсидії. Береться до уваги офіційний дохід, який приносить це майно.

Якщо сім'я придбала квартиру у кредит, то при визначенні її права на субсидію враховується сума першого внеску. Якщо ця сума перевищує 50 тис. гривень, субсидія може бути призначена за рішенням Комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов проживання.

Заборгованість за комуналку

Основною вимогою для отримувача субсидії є сплата комунальних послуг з урахуванням призначеної допомоги. Тобто у період отримання субсидії заборгованості не може виникати взагалі. Тому очевидно, що це заборгованість, яку домогосподарство накопичило до моменту оформлення субсидії.

Держава, надаючи субсидію, дає можливість сім'ї протягом року вирішити питання з накопиченою в минулому заборгованістю за комунальні послуги. Якщо цього не зроблено, держава знову ж таки йде назустріч громадянам і дає змогу оформити договір реструктуризації боргу з постачальником послуги для автоматичного продовження субсидії на наступний рік (2017—2018 рр.). Невеличкі борги — 100-500 грн. – можуть бути сплачені протягом двох місяців.

У ситуації, коли громадяни не погоджуються із заборгованістю, вони можуть її оскаржити. На підставі рішення суду про анулювання боргу дія житлової субсидії відновлюється з моменту призупинення, тобто з травня 2017 року. Нових субсидіантів це не стосується.

За який період

враховують доходи?

Якщо раніше при розрахунку розміру субсидії бралися до уваги доходи за минулий календарний рік -  з січня до грудня минулого року, то з 1 травня 2017 року  враховуються за останні 4 квартали, що передують місяцю, з якого призначається субсидія.

Тобто у травні-червні в процесі перепризначення українцям субсидій на новий період — 2017—2018 рр. — субсидіантам врахують їх доходи не за весь 2016-й рік, а за три квартали 2016 року і один квартал 2017 року. Новим субсидіантам врахують доходи за попередні чотири квартали з моменту оформлення заяви і декларації.

Що це дає людям? Громадянин, наприклад, весь минулий рік працював і отримував високу заробітну плату. У цьому році з тих чи інших причин звільнився з роботи і потребує допомоги в оплаті комуналки з об'-єктивних причин. Соціально несправедливо брати до уваги його минулорічні доходи, коли він міг самотужки сплачувати рахунки за тепло, електроенергію та воду. Тому Уряд йде назустріч таким людям, адаптуючи їх соціальний стан до дати  призначення субсидії.

Про що необхідно повідомляти управління соцзахисту?

Якщо  призначено субсидію на житлово-комунальні послуги, то протягом місяця субсидіанти зобов'язані повідомляти  органи соціального захисту населення про наступні зміни:

u  складу зареєстрованих у житлі: хтось виписався чи прописався;

u  соціального статусу членів сім'ї: хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером;

u  про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тисяч гривень;

u  набору комунальних послуг: відмовилися від центра-лізованого опалення і перейшли на індивідуальне чи навпаки;

Монетизація частини зекономлених субсидій

Виплата «живих» грошей здійснюється Урядом вперше за роки української незалежності. Це перший крок до повної монетизації пільг і субсидій.

Монетизації за результатами попереднього опалювального сезону підлягає економія електроенергії, якщо вона використовувалася для опалення, в еквіваленті вартості 150 кВт, та природного газу -  100 кубометрів. Максимальна сума коштів, які може отримати громадянин, — 135 грн. за зекономлену електроенергію та близько 700 грн. за зекономлений обсяг газу.

Під монетизацію підпадають 6900 сімей району. Громадяни, які зекономили ресурси, мають до 1 вересня поточного року звернутися до управління  із відповідною заявою та вказати реквізити банківського рахунку або поштового відділення, куди можна переказати кошти. Виплата коштів відбуватиметься у вересні-жовтні цього року.

Якщо громадянин має зекономлену субсидію на газ або електроенергію, які використовуються для опалення, але з якихось причин не був включений у відповідний список на монетизацію, він може звернутися до підприємства з проханням включити його у додатковий список.

Зоя Лукашук,

заступник начальника управління

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>