СКІЛЬКИ Б ГОРІЛКА НЕ КОШТУВАЛА, П’ЮТЬ ЇЇ ВСЕ БІЛЬШЕ

скільки б 3 скільки б горілка 2 скільки б скільки б4 скільки б9 скількиЩе зовсім недавно, восени 2016 року, Україну охопила загальна істерія, спричинена масовими смертями людей у східних областях від вживання фальсифікованого алкоголю.

54 людини попрощалося із життям через пристрасть до дешевої «паленої» оковитої, а скільки ще отруїлося!? Виробники сурогату на певний час призупинили свою діяльність, поки «вляглося» і люди призабули про ті страшні події, а далі, як і до того, розгорнули свій доволі прибутковий бізнес. Зрештою, якщо людина довгий час добряче випивала і раптом померла, то в народі швидше скажуть: «Помер з горілки», аніж будуть докопуватися до істини, якою та горілка була.

Щоб придбати пляшку горілки з акцизною маркою на корку, треба мати в кишені не менше 70 гривень, адже 69 гривень – мінімальний поріг вартості пляшки оковитої, встановлений державними стандартами. У той же час за такі гроші можна при-дбати літр самогонки або розведеного спирту. Для людини, яка постійно випиває, напевно, абсолютно однаково, що пити, аби сп’яніти. А ті, хто заробляє гроші на незаконному продажу алкоголю, всіма можливими способами намагаються здешевити вартість своєї продукції, аби чим побільше заробити. До того ж, щоб вийшла добротна самогонка, до неї теж треба докласти зусиль, а спирт розвести легше за все. Треба тільки постачальника надійного знайти та час від часу їздити за товаром. Далі – спритність рук і ніякого шахрайства: спирт водичкою розвели – і отримуйте чистий прибуток. І на сьогодні алкоголізм – со-ціальна проблема кожного без винятку села нашого району. Різниця лише в тому, що одні торговці продають самогон, інші – розбавлений спирт.

У СЕЛІ ПРОДАЮТЬ СУРОГАТНИЙ СПИРТ, І НІ ЛЮДЕЙ, НІ БОГА

НЕ БОЯТЬСЯ

Нещодавно до редакції звернулися жителі одного із сіл, доведені до відчаю тим, що у їхньому невеличкому селі успішно функціонує дві «точки», у яких любителі оковитої без проблем купують хоч «сто грамів», хоч трилітрову банку сурогатного спирту. Та якби ж хоч знали, що купують?! Досить часто у сучасний спирт додають метанол – страшну отруйну речовину, 10 мл якої призводить до сліпоти, а 25-30 – до смерті. Усі у селі про проблему знають, нерідко й помирають люди від надмірного споживання алкоголю. Жителі цього населеного пункту кажуть, що не раз зверталися до «алкогольних бізнесменів», щоб припинили продаж сурогату, бо він нищить сім’ї і вбиває людей, але ті на це не зважають. Тим часом чарколюби виносять з дому усе, що може пригодитися «на точці», — молочні, м’ясні продукти, консерви, речі домашнього вжитку, не кажучи вже про гроші.

Люди у цьому селі дуже дружні, тому й перейнялися тим, що діється. Відтак і стали шукати управи на «алкодилерів». Розповідають, що часто навіть черги вишиковуються за заповітними «ста грамами»… спирту. І найбільша біда у тому, що пиячать не лише старші чоловіки, але й жінки, спиваються і зовсім молоді люди.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

ЗА ВИРОБЛЕННЯ І ПРОДАЖ АЛКОГОЛЮ ОБМЕЖЕНА

То невже немає управи на таких «бізнесменів»?! Виявляється, управа обмежена. Законодавство України передбачає лише мінімальне адміністративне покарання за виготовлення, зберігання і реалізацію самогону. Для того, щоб проаналізувати стан вживання алкоголю на Ратнівщині, ми звернулися у районний відділ поліції із запитом про те, на скількох осіб складені протоколи про адміністративну відповідальність за правопорушення, пов’язані із виготовленням, зберіганням та реалізацією алкогольних виробів. І ось якою виявилася статистика. Рекордна кількість порушень за статтею 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення (розпивання спиртних напоїв у громадських місцях) – 490 протоколів за 2016 рік і вже протягом першого кварталу 2017-го року на таких осіб склали 218 протоколів. За статтею 176 (виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення) у 2016 році склали 36 протоколів, а протягом 2017-го – вже 25. За статтею 177 (придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення, придбання, зберігання або реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв) – у минулому році 9 протоколів, у 2017-му – 1. За статтею 164 (16) – зайняття забороненими видами господарської діяльності – склали 8 протоколів у 2016 році і 1 протокол у 2017-му.

Справа тут не тільки у кількості протоколів, а й у тому, яка відповідальність передбачена за подібні порушення. Про це нам розповів депутат районної ради, юрист Віталій Бірук. Так, за розпивання спиртних напоїв або появу у громадських місцях у нетверезому стані (ст. 178) передбачені попередження або накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-85 грн.). За повторно вчинені протягом року дії – від 51 до 119 грн., більше – від 102 до 136 грн.

Порушення статті 176 (виготовлення або зберігання без мети збуту самогону або апаратів для їх вироблення) – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів – від 51 до 170 грн.

Придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення (ст. 177) передбачає накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів – від 17 до 85 грн. Виготовлення, придбання або зберігання з метою реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв, виготовлення, придбання або зберігання з метою реалізації або використання за призначенням обладнання для вироблення фальсифікованих алкогольних напоїв (ст. 177/2) – від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією фальсифікованих алкогольних напоїв, тютюнових виробів та обладнання для їх вироблення – 170 – 850 грн. Реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи обладнання для їх вироблення – від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів – 340 – 1700 грн. За статтею 164, ч. 16, – зайняття забороненими видами господарської діяльності – тягне за собою накладення штрафу від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 1700 до 8500 грн. За отримання доходу у великих розмірах або повторне притягнення до відповідальності передбачений штраф від 500 до 2000 неоподатковуваних мінімумів – від 8500 до 34000 грн.

Відтак, коментує Віталій Іванович, відповідальність за зайняття алкогольним бізнесом мізерна. Мінімальний штраф у 17 гривень менший, ніж коштує пляшка горілки! Добре це розуміючи, реалізатори фальсифікованого алкоголю спокійно займаються прибутковою справою, адже якщо й доведеться сплатити штраф, то він не вдарить болісно по їхньому гаманцю.

55 ВІДСОТКІВ ЧОЛОВІКІВ ПРАЦЕЗДАТНОГО ВІКУ

ПОМИРАЄ ВІД АЛКОГОЛІЗМУ

Так чи інакше, ця галузь у районі активно розвивається. За даними статистів центральної районної лікарні, 27 відсотків смертей у районі настає внаслідок травм та отруєнь, спричинених станами алкогольного сп’яніння. У 2016 році у стаціонарі ЦРЛ пролікували 69 пацієнтів із синдромом алкогольної залежності та станом відміни. Лікарі зазначають, що поріг алкозалежності збільшується – медичної допомоги від перенасичення алкоголем потребують люди від 19 до більше, ніж 70 років! І шкода, що збільшується відсоток жінок. Протягом 2016 року пролікували 74 хворих на цироз печінки та захворювання, спричинені вживанням алкоголю, травмами та ДТП, які були скоєні у стані алкогольного сп’яніння. У 2017 році на обліку у лікаря-нарколога перебуває 633 алкозалежних. Але ця цифра не є об’єктивною, так як багато алкоголіків не звертається у лікарню за допомогою або ж просто не визнає своєї залежності. Алкоголізм та спричинені ним захворювання лідирують серед причин смертності осіб працездатного віку на Ратнівщині. З січня по травень 2017 року у працездатному віці померло 49 осіб, з них 42 чоловіки і 7 жінок. 55 відсотків (27 осіб) серед померлих чоловіків – з приводу алкогольних цирозів та інших станів, спричинених зловживанням алкоголем.

КОЖЕН П’ЯТИЙ ПАЦІЄНТ РЕАНІМАЦІЙНОГО ВІДДІЛЕННЯ – АЛКОГОЛІК

Про це ми поспілкувалися із заступником головного лікаря ЦРЛ Володимиром Колотюком та завідуючим відділенням інтенсивної терапії Вадимом Бігуном. Виявляється, майже постійно в реанімаційному відділенні лікуються люди, важкі стани яких зумовлені вживанням алкоголю. Кожен п’ятий із тих, хто потрапляє в реанімацію, – алкозалежний. Найбільше хронічних алкоголіків лікується із Заболоттівського і Річицькогго кущів, немало з Велимча, Датиня, хоча вистачає пацієнтів з усього ра-йону. У Заболоття залізницею, а в Велимче, Датинь через близькість до Ковеля потрапляє фальсифікований спирт, вживання якого спричиняє важкі ускладнення –  епілептичні напади, насильницькі травми, цирози печінки, кровотечі, інші. До речі, з неофіційних джерел нам стало відомо, що спирт у Ковелі продають просто на ринку.

Вадим Васильович розповідає, що ще десять років тому не було такої плачевної картини розвитку ускладнень на фоні алкоголізму. Хворого виводили зі стану алкогольної інтоксикації і на цьому компетенція лікарів завершувалася. Офіційну статистику алкоголізму в Україні і в районі встановити практично неможливо, так як, окрім хронічного алкоголізму, у країні прогресує побутове пияцтво, яке зафіксувати просто нереально. Але щороку не менше 60 осіб потрапляє в реанімаційне відділення з хронічним алкоголізмом та ускладненнями.

— У алкоголіка немає такого органу, який би не був уражений, — констатує Вадим Васильович. – Очі вражені (алкоголіки погано бачать). Порушена пам’ять, розвивається цироз печінки, вони ходять, як качечки, бо вражений опорно-руховий апарат – пошкоджується неврологічна система, спо-стерігається нервова недостатність.

Лікарі відзначають, що останнім часом збільшилася кількість жінок, які п’ють, але помирають вони від алкоголізму не так часто, як чоловіки.

Запитала в лікарів, яка причина того, що зараз так часто виникають ускладнення від алкоголізму. Вони одноголосно на перше місце поставили неякісний алкоголь.

Ще один цікавий факт: 90 відсотків алкоголіків, які лікуються у відділенні інтенсивної терапії, – безробітні. Однак же, якщо захотіти працювати, то роботу знайти можна, було б тільки бажання.

Виявляється, у районі є алкозалежні, пристрасть до спиртного у яких розвинена настільки, що вони вживають навіть не самогон чи спирт, а аптечні спиртові настоянки, чим вбивають свій організм. Адже настоянки – це ліки, які можна вживати в обмеженій кількості. Наші ж алкоголіки п’ють їх замість горілки. І коштує такий препарат дешевше.

АЛКОГОЛЬ У МІКРОДОЗАХ – ПРОФІЛАКТИКА СЕРЦЕВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Проблема, перш за все, в якості алкоголю. Сам по собі алкоголь має більше позитивного впливу, ніж негативного, якщо вживати його в помірних дозах. Мікродози якісного алкоголю – це найкраща профілактика ішемічної хвороби серця та інших серцево-судинних захворювань. Вадим Бігун відзначає, що печінка здатна переробити стільки алкоголю, скільки людина за життя нездатна випити. Людина може впасти в кому від кількості випитого, а печінка буде здатна переробити цей алкоголь і при цьому цироз не розвинеться, якщо спиртне якісне. А в той час, коли в Україні відверто заявляють по телебаченню, що 70 відсотків ринку алкоголю – підробка, то що можна говорити про продаж безакцизного спиртного!?

ГОРІЛКА В «БАБОК» — НА СЕЛІТРІ, ДИМЕДРОЛІ І ЖІНОЧИХ КОЛГОТКАХ!

Володимир Колотюк розповідає, що на сьогодні люди навчилися виготовляти якісний самогон. У ньому немає шкідливих сивушних масел, які були колись, горілка проходить всі стадії очистки, але ті люди, які займаються самогоноварінням для продажу, штучно додають йому міцності. Такого ефекту досягають настоюванням горілки на курячому посліді, селітрі, димедролі і навіть синтетичних жіночих колготках! Це вигідно, адже насправді горілка матиме 30 відсотків міцності, а смакуватиме на всі 60. Проте цей алкоголь настільки токсичний, що може викликати будь-які ускладнення.

Ми дослідили й чому таким популярним став продаж розведеного спирту, а не го-рілки, адже пляшка магазинної оковитої коштує не менше 69 грн. і виготовляють її зі спирту, а пляшка самогону, залежно від села, коштує від 25 до 40 грн. Відтак, пляшечка етилового спирту (100 мл) в аптеці коштує 20-22 грн. Щоб отримати 1 літр 40-градусної горілки, потрібно 400 мл спирту. Тож її вартість буде приблизно 80 гривень – не дешевше, ніж купити «на точці», але майже вдвічі дешевше від тієї, що продають у магазинах за мінімальною ціною 70 гривень. Більше того, аптечний спирт дорогий в порівнянні з тим, який продають    «з-під поли», хай навіть з того самого спирт-заводу. От і виходить, що доки спирт, який із заводів продають за копійки, дійде до людини, що торгує фальсифікованим самогоном, на ньому заробить ще два-три посередники.

У НІМЕЧЧИНІ САМОГОНОВАРІННЯ ЗАПАТЕНТОВАНЕ

На противагу тій ситуації, яка склалася в Україні, лікарі розповідають про іншу практику, яка доволі популярна за кордоном. Чому не запатентувати виготовлення самогону, так як це зробили свого часу в Німеччині, у Великобританії, Болгарії? Там, якщо підприємець зареєстрував свій самогонний апарат, отримав усі необхідні документи, він може цілком законно виробляти вишнівку, калганівку чи будь-яку іншу алкогольну продукцію, якщо вона відповідає державним стандартам, і здавати її в торговельну мережу.

УКРАЇНСЬКА НАЦІЯ СПИВАЄТЬСЯ

В Україні ж натомість намагаються боротися із самогоноварінням і розповсюдженням фальсифікованого алкоголю, підвищують ціну на спиртне на ринку. Загальна статистика ніби й покращується – купують акцизного алкоголю менше, але ніхто не задумується над тим, що «в тіні» його реалізація зросла в рази. Підтвердження цього – медична статистика по тих, хто лікується від гострих алкогольних отруєнь та ускладнень, і смертей від хвороб, пов’язаних зі зловживанням алкоголем. Медицина при цьому безсила. Лікарі борються з наслідками проблеми, а не з причиною, а причина – чисто соціальна. Поки не буде нормального рівня життя, поки люди не будуть забезпечені належними умовами праці, поки держава не обкладе непосильними штрафами тих, хто займається реалізацією самогону і фальсифікату, можна розводити руками.

При різних президентах, парламентах і режимах рівень алкоголізму в районі і в Україні не змінився. Скільки пили, стільки й п’ють, от тільки наслідки щороку стають все гіршими. Ми з жахом сприймаємо звістки про дорожньо-транспортні пригоди з летальними наслідками, про смертельні хвороби, але цілком нормально ставимося до того, що люди помирають від хвороб, спричинених алкоголізмом. Це стало нормою. То невже є майбутнє у нації, яка спивається? За даними світових досліджень, Україна займає друге місце в Європейському регіоні за рівнем смертності від зловживання алкоголем, а кожен п’ятий злочин вчинюється у стані алкогольного сп’яніння. І всім байдуже, окрім згорьованих сімей алкоголіків, які виносять з домівок останнє. Коли Україна схаменеться від похмілля?! Можливо, тоді, коли налагодяться економічна і соціальна складові життя суспільства? А можливо, тоді, коли за незаконне виготовлення алкоголю з метою продажу буде кримінальна відповідальність?! Та поки що про це не йдеться, натомість багатомільйонна нація всі свої проблеми топить у горілці, «чорнильному» вині, пиві, усьому, що, як кажуть алкоголіки, «горить». І йдуть одержимі чаркою чоловіки гребти сіно, копати картоплю, сапати грядки, випасати худобу, рубати дрова по людях, аби склянку налили, і байдуже, чи є чим закусити… А на тих, хто їх «лікує» від ломки «ста грамами», готові Богу молитися, не усвідомлюючи, що котяться в прірву, з якої немає вороття. Шкода, що через 25 років незалежності нічого не змінилося, і ні сама незалежність, ні Помаранчева революція, ні Майдан не зламали усталеної системи…

У різних джерелах наведені різні дані про те, скільки в середньому українці в рік випивають чистого спирту. Різниця суттєва – від 8 до 15 з половиною літрів. Але так чи інакше, ця кількість вражає, адже вважається, що нація, в якій на кожного дорослого жителя припадає більше, ніж вісім літрів випитого алкоголю, вимирає.

ДІЙШЛО ЛИШЕ ТОДІ, КОЛИ «ПОЯСНИЛИ» ПОПУЛЯРНО!

Що ми робимо? Куди котимось?! Проте, як розповіли нам із достовірних джерел, в одному із сіл району, де надто процвітав нелегальний продаж самогону і фальсифікованої горілки та спирту, це настільки «залізло за шкіру» жителям села, що вони зібралися і гуртом «пояснили» ділкам, що не варто споювати чоловіків, а подекуди і жінок, ще й заробляти на цьому гроші. Коли люди пояснили «популярно», «бізнесменам» дійшло. Корінь проблеми зник. Горілку у цьому селі більше «на точках» не продають. Але це залежить від самосвідомості громади і бажання подолати проблему. Бо невже піде сваритися той, хто сам чи не щодня приходить «на точку» за пляшчиною!?

Кожне село району потерпає від масового пияцтва людей в основному праце-здатного віку, хоч усі прекрасно знають, де, хто, коли і навіть у яких кількостях продає підроблений алкоголь, страждають і розпадаються сім’ї, від отруєнь і травм помирають люди, але ніхто нічого не робить для того, щоб ситуація змінилася. Сучасне законодавство України розв’язує руки тим, чиїм способом життя і заробітку став продаж алкоголю, і одночасно не дає можливості працівникам правоохоронних органів боротися з алкоголізмом і його поширенням ефективними методами. Так і живемо, пиво, горілку та спирт п’ємо, розповідаємо казки про щасливе майбутнє. А воно ж починається з кожного з нас! І якщо нам байдуже дивитися на дядечка, який спить під парканом після незліченної кількості випитих чарок, то повинно бути небайдуже, як житимуть наші діти. І чи не будуть вони через кілька років так само лежати під тином?

Не будьмо байдужими до проблеми алкоголізму в районі. За нас її ніхто не вирішить! Людей, які хочуть жити без алкоголю, більше, ніж тих, хто хоче на цьому заробити. Тому будьмо єдині, подолаймо проблему разом!

Хочеться вірити, що влада, законотворчі та правоохоронні органи візьмуться за проблему алкоголізму в Україні і таки вирішать її, бо зробити це можливо, просто потрібно докласти немалих зусиль.

Марія ЛЯХ

Один відгук на «СКІЛЬКИ Б ГОРІЛКА НЕ КОШТУВАЛА, П’ЮТЬ ЇЇ ВСЕ БІЛЬШЕ»

  1. Oleg коментує:

    Основна причина п'янства-безробіття.Але це питання держиморд нд хвилює,вони живуть «по новому».

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>