Мінеральні добрива при вирощуванні основних  сільськогосподарських культур

Розпочалися весняно-польові роботи, і багатьох селян цікавить питання, яке добриво краще вносити під ті чи інші культури. Тому, звернулися до головного спеціаліста відділу захисту рослин  ГУ  Держпродспоживслужби у Волинській області Тетяни Свідерської, яка й розповідає  все про добрива.

— Мінеральні добрива поділяються на дві групи: промислові — азотні, фосфорні, калійні добрива, та  місцеві – попіл, вапно.

Азотні добрива. Важливим джерелом азотних речовин для рослин є гній, сеча тварин, торф, пташиний послід, зелене добриво, компости, відходи сільського господарства і м'ясо-рибної промисловості та інше.

Аміачна селітра – дуже широко використовуване добриво, до складу якого входить азот (близько 20 відсотків), карбонат кальцію (33 відсотки) та інші речовини. Це добриво половину азоту містить у аміачній формі, а половину – у нітратній.  Азотні добрива, що містять аміак, не можна змішувати разом з вапном чи з добривами, до складу яких входить кальцій.  Для наочності скажу, що селітра гранульована, білого кольору.  Застосовують  її  під буквально всі культури як для основного внесення, так і для їх підживлення.

Фосфорні добрива

Внесення в ґрунт  фосфорних добрив має надзвичайно велике значення для підвищення врожаю.

Суперфосфат – гранули білого кольору.  Вносять його при посіві зернових, картоплі та інших культур.

Суперфосфат містить 8 відсотків водорозчинного фосфору. Він дещо підкислює грунт і тому ним не треба удобрювати кислі грунти. Якщо у грунті високий вміст кальцію, то фосфор суперфосфату утворює погано розчинні у воді сполуки, і як добриво втрачає свою позитивну дію. Суперфосфат через це найкраще застосовувати на грунтах з нейтральною реакцією ґрунтового розчину.

Калійні добрива

Застосування калійних добрив сприяє підвищенню імунітету рослин до різних грибкових захворювань. Овочеві теплолюбні культури при повноцінному калійному живленні краще переносять холодні температури і несприятливі погодні умови.

Значення калійних добрив дуже важливе і в тому випадку, якщо рослина відчуває гостру нестачу калію, її стебло погано розвивається, має вигнуту форму, бліде забарвлення. Коренева система таких рослин погано розвинена, у зв’язку з чим значно знижується врожайність, плоди стають дрібними і пухкими, а листя і стебла уражаються різними захворюваннями.

Найбільше використовують 40-процентну калійну сіль (хлорид калію і натрію) червоного кольору. Застосовувати її весною – ефекту ніякого. Вносять її восени під посів та під основний обробіток грунту. Калійна сіль розчиняється  при взаємодії з грунтом протягом всього зимового періоду.

Комплексні добрива

Широко застосовують спеціальне комплексне мінеральне добриво нітроамофоску (червоного кольору), до складу якого входять азот, фосфор і калій – у співвідношенні відповідно           16:16:16  відсотків, або українського виробника у співвідношенні 14:15:15 з вмістом сірки 8 відсотків і вмістом мікроелементу бору. Добриво українського виробника краще для наших грунтів,  бідних на такий мікроелемент, як бор.

Комплексні добрива придатні для внесення  під рослини у різні періоди, особливо коли добра зав'язь. Їх вносять як осінню, так і навесні. Норма внесення залежить від виду рослин.

Комплексне добриво найбільш універсальне і найбільш ефективне, вноситься  абсолютно під всі культури, включаючи і квітники, і ягідники.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>