АМБРОЗІЯ-НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР'ЯН

амброзіяЩорічно через засміченість полів бур'янами сільське господарство України втрачає мільйони тонн зерна і багато іншої продукції рослинництва.

Чільне місце серед них посідає карантинний бур'ян амброзія полинолиста. В Україні цим небезпечним бур'яном засмічено понад 70 відсотків ландшафтів. На даний час амброзію виявлено на території 24 областей України. Вперше карантинний бур'ян у Волинській області виявлено у 2008 році.

Це однорічна рання рослина заввишки до 200-250 см із прямим розгалуженим у верхній частині, міцним опушеним стеблом. Корінь розгалужений, заглиблюється в грунт до 4 м і більше. Лист-ки невеликі за розміром, знизу опушені. На наших поліських грунтах її екземпляри менші за розмірами.

Розмножується ця рослина тільки насінням, яке визріває в серпні-вересні та легко осипається. Насіння утворюється у великій кількості – найменші рослини продукують 50-3000 насінин, а великі 30-40 тисяч насінин, які зберігають схожість від 5 до 40 років. Тому всі заходи боротьби мають бути спрямовані на недопущення утворення насіння, на виснаження запасів її насіння в грунті і запобігання повторного засмічення. Непогані результати дає застосування гербіциду суцільної дії. Проте найефективніший і найдешевший спосіб боротьби — механічний шлях виривання, висапування та скошування рослин у період вегетації до появи насіння.

На жаль, амброзія полинолиста належить до тих культур, що завдають шкоди не тільки сільськогосподарським культурам, а й здоров'ю людини. Пилок амброзії, потрапляючи в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зір, підвищує температуру тіла, викликає різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та призводить до нападів бронхіальної астми, викликаючи захворювання на амброзійний поліноз. Від алергії ніхто не застрахований, і навіть абсолютно здорова людина може стати алергіком, якщо декілька тижнів подихає повітрям, в якому багато пилку амброзії. Багато людей змушені просто виїжджати з місць цвітіння амброзії.

Тож, шановні керівники приватних сільгосппідприємств, голови сільських рад, фермерських господарств, власники присадибних ділянок, підключайтеся до активного виявлення та знищення амброзії полинолистої.

Варто нагадати, що ігнорування боротьби з цим карантинним бур'яном тягне за собою адміністративну відповідальність згідно зі статтею 23 8 КпАП України. Крім того, власники земельних угідь несуть великі затрати по знищенню амброзії у полях, очищенні зерна та насіння.

Шановні ратнівчани! Державні інспектори не в змозі заглянути в кожен куточок нашого району, тому подбаймо про чистоту дов-кілля разом. Осторонь цієї проблеми не повинен стояти жоден житель.

Наталія Лукашик,

державний фітосанітарний інспектор управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області

Сергій Левківський,

провідний фахівець ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія»

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>