ЗОЛОТИСТА КАРТОПЛЯНА НЕМАТОДА – НЕБЕЗПЕЧНИЙ ШКІДНИК

На врожайність та якість картоплі впливає ряд факторів, основний з яких — здатність до ураження бульб різними хворобами та шкідниками. Серед шкідливих організмів, які вражають картоплю, особливо небезпечною є золотиста картопляна цистоутворююча нематода.
Основною рослиною-живителем золотистої картопляної нематоди є картопля. Також можуть уражуватись томати, баклажани, інші види родини пасльонових. Середні втрати врожаю картоплі від ураження рослин золотистою картопляною цистоутворюючою нематодою складають 30 відсотків, але за високого рівня чисельності нематод у грунті можлива й повна загибель рослин.
Картопляна нематода має у своєму розвитку цисту, наповнену яйцями. Цисти золотистого або темно-коричневого кольору, майже кулевидної форми, за розміром, як макове зерно. У тілі однієї дорослої самки — цисти, яка зберігає життєздатність до 10 років, міститься від 45 до 1400 яєць. Восени цисти відпадають від коріння і зимують у грунті. Навесні при наявності рослини-господаря з яйця виходять личинки, які знаходять рослину-живителя, вбурюються в її молоде коріння і живляться соками рослини протягом всього вегетативного періоду.
Хворі рослини за сильного ступеня ураження мають пригнічений вигляд, передчасно жовтіють, відстають у рості та розвитку, не цвітуть або цвітуть слабо, їхня коренева система набуває «бородатого» вигляду. У зараженої рослини знижується рівень фотосинтезу, і як наслідок цього — зменшується її біомаса. Падає товарна цінність новоутворених бульб, погіршується їхня якість — зменшується вміст сухої речовини, крохмалю, білка, вітаміну С.
Основним джерелом розповсюдження нематоди є заражений грунт, заражений садивний матеріал, сільгоспінвентар, транспортні засоби, до яких прилипли частини зараженого грунту, взуття людини. Можливе перенесення цист вітром, дощовою водою, а також тваринами.
Виявити картопляну нематоду можливо при уважному огляді кореневої частини куща картоплі під час цвітіння. Неозброєним оком можна побачити безліч маленьких кульок — цист, які тримаються на корінні. Виявляють цисти також при аналізі грунтових зразків.
Для обмеження поширення картопляної нематоди доцільно комплексно застосовувати карантинні, профілактичні, агротехнічні, біологічні та хімічні методи. Забороняється вивезення ураженого садивного матеріалу і грунту з регіонів розповсюдження захворювання. Обов’язково потрібно дотримуватись сівозмін — картопля не повинна повертатися на попереднє місце раніше, ніж через чотири роки, попередньо вирощувати невразливі культури (бобові, злакові, олійні). Велика роль у системі заходів відводиться нематодостійким сортам картоплі. Вирощування нематодостійких сортів картоплі на уражених ділянках дозволяє значно зменшити кількість нематод у грунті — 85 відсотків за рік. Слід вносити на заражених зонах підвищені дози мінеральних добрив, своєчасно проводити знищення бур’-янів, утримувати у відповідному стані тару, сільськогосподарський інвентар та техніку, вживати заходів щодо унеможливлення розповсюдження золотистої картопляної нематоди. Тільки за таких умов можна зменшити кількість життєздатних цист до незначної кількості і навіть зовсім ліквідувати вогнища цього шкідника.
Наталія ЛУКАШУК,
державний фітосанітарний інспектор
Сергій ЛЕВКІВСЬКИЙ,
провідний фахівець відділу фітосанітарних процедур

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>