Особливості захисту зернових культур від хвороб у весняний період

Одним з ключових елементів технології вирощування зернових культур, який поряд із системою удобрення значною мірою впливає на формування урожаю, є фунгіцидний захист.

Розширення видового складу та підвищення інфекційного рівня присутності грибних хвороб  у посівах зернових є головною причиною зменшення біомаси листків, передчасного завершення вегетаційного періоду і недобору урожаю. При цьому негативні наслідки від уражень хворобами протягом вегетації ми не можемо компенсувати жодними агрохімічними заходами. Саме правильно побудована система фунгіцидного захисту є запорукою високого урожаю. Надаємо перелік основних хвороб зернових, які зустрічаються в зоні Полісся:

Борошниста роса.

Поширена повсюди. Уражує пшеницю, жито, ячмінь, дикі злаки. Особливо інтенсивно хвороба розвивається за умов застосування високих незбалансованих норм азотних добрив. Борошниста роса уражує листки, листкові піхви, колоскові лусочки, остюки і рідше — стебла. Виявляються у вигляді білого павутиноподібного нальоту. Зараження відбувається конідіями та сумкоспорами при температурі від 3 до 31 градуса С та відносній вологості повітря 60-100 %.

Бура листкова іржа пшениці.

Поширена повсюди, особливо в Лісо-степу, на Поліссі, а в степовій зоні — в умовах зрошення. З'являється хвороба переважно на листках, рідше — на листкових піхвах та стеблах. Зараження рослин відбувається при температурі від 2,5 до 31°С за умов наявності крапель роси чи дощу на листках. Врата урожаю від 3 до 10-15 ц і більше.

Септоріоз пшениці.

Найбільше на озимій пшениці зустрічається S. tritici та S. graminum які уражують переважно листки і піхви листків, та      S. nodorum, що уражує всі надземні органи й колосся.

Ураженню посівів сприяють тривала волога і тепла вітряна погода, опади, особливо в період колосіння-цвітіння, пізні строки сівби, внесення тільки азотних добрив. Септоріоз призводить до зменшення асиміляційної поверхні, передчасного всихання листків і рослин, зниження врожаю зерна і погіршення його посівних та техноло-гічних якостей.

Лінійна або стеблова іржа злаків.

Уражує пшеницю, жито, ячмінь. Зустрічається повсюди, найбільш шкодочинний у західних областях. Уражує листки, піхви, стебла, остюки і колоскові лусочки, де спочатку утворюються іржасто-бурі порошисті подушечки. Шкідливість стеблової іржі полягає в порушенні водного балансу, при сильному розвитку хвороби недобір урожаю може становити 60-70 %.

Виходячи з вищесказаного, необхідно правильно відбудувати систему захисту. Крім стандартних хімічних засобів, таких як, наприклад, Дерозал, Аканто Плюс, в останні роки широко застосовуються біопрепарати, такі як Планриз, Триходермін та інші. За результатами останніх досліджень ДУ Волинської обласної фітосанітарної лабораторії особливо ефективним зарекомендував себе Планриз, виготовлений на основі живих бактеріальних клітин.

Застосовується у період вегетації зернових і зернобобових культур, овочевих, плодових культур, винограду, суниці шляхом оприскування.

Ефективним є поєднання Планризу в бакових сумішах з стимуляторами росту (Гроуз 1, Гроуз 2 з біологічними фунгістаном, триходерміном та хімічними препаратами з кореневим та позакореневим підживленням).

Отримати додаткову інформацію, консультацію з цих питань можна в державній установі «Волинська обласна  фітосанітарна лабораторія». Тел: (0332) 772401, тел. в Ратному 2-95-07.

Сергій ЛЕВКІВСЬКИЙ,

провідний фахівець відділу фітосанітарних процедур

Тетяна Свідерська,

провідний спеціаліст – державний фітосанітарний інспектор

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>